newsletter
Pl
De 
Polecamy: „Odrzucając kłamstwo” - Teksty Ludwika i o Ludwiku Mehlhornie PDF Drukuj Email
„Odrzucając kłamstwo” - Teksty Ludwika i o Ludwiku Mehlhornie

Ludwig Mehlhorn, opozycjonista i przyjaciel Polski, pozostawił po sobie wiele tekstów. Jego szczególne zaangażowanie skupiało się w ostatnich 20 latach przede wszystkim na Miejscu Pamięci i Domu Spotkań w Krzyżowej. Nowo wydana publikacja „Odrzucając kłamstwo” zawiera jego własne teksty, a także teksty o nim autorstwa m. in. Katarzyny Madon-Mitzner, Annemarie Franke, Marka Prawdy. Tom wydany jest przez Stephana Bickhardta, Wydawnictwo Ewangelickie w Lipsku, seria wydawnicza Saksońskiego Pełnomocnika do Akt Stasi.


Ludwig Mehlhorn zmarł w maju 2011 roku, po walce z ciężką chorobą. Był on działaczem na rzecz spraw obywatelskich w byłym NRD, później zajmował się w Akademii Ewangelickiej w Berlinie Europą Środkową- Wschodnią. „Odrzucając kłamstwo” - Teksty Ludwika i o Ludwiku ukazują każdemu czytelnikowi jego zaangażowanie dla Ewangelickiej Parafii Studenckiej we Freibergu oraz dla „Akcji Znak Pokuty” – Aktion Sühnezeichen. Publikacja przedstawia również jego kontakty z polską opozycją demokratyczną, jego działania jako współtwórca ruchu „Demokracja Teraz” - „Demokratie Jetzt” i jego walkę przeciwko dyktaturze. Europejskie porozumienie pomiędzy Wschodem a Zachodem było dla niego najważniejszym zadaniem we współczesnym świecie.

Tom „Odrzucając kłamstwo” Teksty Ludwika i o Ludwiku Mehlhornie z tekstami Stephana Bickhardta, Annemarie Cordes, Annemarie Franke, Ilko-Saschy Kowalczuk, Katarzyny Madon-Mitzner, Gerda Poppe, Marka Prawdy i Rüdigera Sachau.

Więcej informacji o publikacji: http://www.eva-leipzig.de

Książka  wydana jest na razie tylko w języku niemieckim. Wydanie w języku polskim jest zaplanowane. 

 

fundacja "krzyżowa"
dla porozumienia europejskiego
krzyżowa 7, 58-112 grodziszcze
tel: 74 85 00 300
fax: 74 85 00 305