newsletter
Pl
De 
"Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia" - relacja z prac prowadzonych na cmentarzu w Dzierżoniowie PDF Drukuj Email

Relacja z prac realizowanych na cmentarzu ewangelickim w Dzierżoniowie (ul. Armii Krajowej) w ramach workcampu "Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia" - 29.07.–12.08.2017Nowy cmentarz ewangelicko-augsburski o wielkości 3,17 ha poświęcono 3 kwietnia 1872 roku. W najstarszej części, około 1927 roku, wybudowana została kaplica grzebalna.Przed II wojną światową znajdowało się na cmentarzu ok. 5000 nagrobków. Na tym cmentarzu chowano dzierżoniowską elitę, w tym przedstawicieli ówczesnych władz, właścicieli miejscowych fabryk i mniejszych przedsiębiorstw, duchowieństwo i nauczycieli.

Po wojnie nekropolia była jeszcze sporadycznie użytkowana do 1957 r.


I dzień pracy

Zanim rozpoczęliśmy naszą pracę na cmentarzu ewangelickim, odwiedziliśmy żydowski cmentarz, który znajduje się obok i który w poprzednim roku został podczas podobnego projektu dofinansowanego przez NID, również przez młodzież posprzątany. 

Już na miejscu młodzież miała okazję obejść cały teren cmentarza ewangelickiego i zapoznać się z początkowym stanem cmentarza. Służyło to do odkrywania miejsca i zaplanowania niezbędnych prac.II dzień prac

Zanim podjęliśmy się pracy na cmentarzu, mieliśmy spotkanie i wprowadzenie przez Panią Marię Ptak (Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w Wałbrzychu), która uświadomiła młodzież, że taki stary cmentarz jest zabytkiem nieruchomym i wskazała na obowiązujące przepisy dotyczące prac porządkowych i konserwatorskich.

W tym jeszcze dniu udało się młodzieży oczyścić całą aleję z roślin.

Od pierwszego dnia nasze działanie wzbudzały ciekawość i zainteresowanie wśród przechodniów, głównie ludzi mieszkających w pobliżu cmentarza. Młodzież chętnie przekazywała informacje o naszym projekcie i rozdawała ulotki.
III dzień pracy

Po oczyszczeniu alei skoncentrowaliśmy naszą pracę na prawej części cmentarza - tuż obok wejścia. Po intensywnym zbadaniu terenu oraz starannym oczyszczeniu ze śmieci i chwastów, młodzież zaczęła odkrywać i oczyszczać pierwsze nagrobki.


IV dzień pracy

Czwartego dnia naszej pracy kontynuowaliśmy oczyszczanie lewej części cmentarza i poszerzyliśmy pole pracy. Udało nam się odkryć nagrobki takich byłych osobowości Dzierżoniowa, jak na przykład kupca (Carl Friedrich Robert Metzig), właściciela majątku (Carl Niedenführ), inspektora kolei (Gustav Abert) i byłego burmistrza Dzierżoniowa.

cdn.


Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.

Koordynacja: Nelly Wacker – specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM 

Finansowanie: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – "Wolontariat dla dziedzictwa”

 


Ksiądz Bolesław Kałuża:
„Tej mszy nie wolno nam zapomnieć”
Projekty letnie
KRZYŻOWA


 
Międzynarodowe Centrum Konferencyjne


 
zobacz naszą galerię

nasz region


 

fundacja "krzyżowa"
dla porozumienia europejskiego
krzyżowa 7, 58-112 grodziszcze
tel: 74 85 00 300
fax: 74 85 00 305